WARSZTATY DLA RODZICÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I PRZEWLEKLE CHORYCH

Niepełnosprawność w rodzinie

 

Pojawienie się w rodzinie niepełnosprawnego czy przewlekle chorego dziecka jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych momentów w życiu rodziców. Problemem bardzo często jest sposób, w jaki rodzicom zostaje przekazana informacja o stanie dziecka. Pojawiają się pejoratywne myśli, iż w związku ze swoim stanem fizycznym lub psychicznym ma ono mniejszą wartość oraz obawy o przyszłość. Ponadto pojawiają się negatywne emocje wywołane zderzeniem marzeń rodziców z rzeczywistością, a także pytania o przyczyny choroby i w związku z tym częste postawy obwiniania się o zaistniałą sytuację. Najczęściej emocje te są tak silne, że dezorganizacji ulegają nie tylko relacje między członkami rodziny, ale także naturalny przebieg codziennego funkcjonowania. Przeżycia i myśli, które temu towarzyszą można nazwać kryzysem psychicznym. Jego elementami  są: poczucie nieustannego lęku o zdrowie i rozwój dziecka, stan zagubienia wynikający z niedostatku informacji, poczucie osamotnienia, wstyd i brak akceptacji społecznej. Ponadto niepewność rodziców co do tego jak rozumieć zachowanie dziecka i jak właściwie na nie reagować.

W naszej gminie jest ponad 30 rodzin, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością. Najczęściej to na matkach spoczywa ciężar opieki nad chorymi dziećmi. Z tego powodu kobiety te zazwyczaj nie podejmują pracy zawodowej, zaś ojciec rodziny musi zabezpieczyć jej byt. Z uwagi na powyższe ojcowie nie zawsze mogą odciążyć matki od codziennych wyzwań związanych z opieką nad chorym dzieckiem. Należy zauważyć, że zarówno niepełnosprawne, chore dziecko wpływa na funkcjonowanie rodziny, jak i rodzina wpływa na funkcjonowanie dziecka. W związku z tym należy podkreślić konieczność otoczenia rodziców dzieci niepełnosprawnych specjalistyczną opieką psychologiczną, najlepiej już od momentu pojawienia się dziecka. Jest to niezwykle ważne i potrzebne. Cele tej pomocy mogą być różne: doskonalenie kompetencji wychowawczych, wzmacnianie poczucia własnej wartości i umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami.          

Mając na względzie powyższe pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Nowych Skalmierzycach w dniu 12.06.2017 roku zorganizowali warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Spotkanie odbyło się w sali M-GOPS w budynku Przychodni w Nowych Skalmierzycach. Zaproszono do współpracy psychologa - Panią Katarzynę Stefańską, która otoczyła uczestników  swoim wsparciem psychologicznym oraz pomogła rodzicom otworzyć się na nurtujące ich problemy. Matki chorych dzieci często czują się anonimowe oraz wyalienowane społecznie. Nie posiadają też pełnej wiedzy o zmieniających się przepisach oraz przywilejach, z których mogłyby skorzystać. Otrzymują świadczenia od państwa, jednakże przy morzu potrzeb rodziny z problemem niepełnosprawności, są one bardzo znikome. Wielką szansą dla chorych dzieci są m.in. turnusy rehabilitacyjne, na które niestety wielu rodziców nie stać, gdyż są bardzo kosztowne. Zebrane na spotkaniu matki wyraziły swoją ogromną wdzięczność za poświęcenie im czasu, za zaproszenie na warsztaty, za dostrzeżenie ich roli, jaką pełnią wychowując dzieci z problemami zdrowotnymi, za wzmocnienie i cenne wskazówki. Zadeklarowały chęć udziału w kolejnych spotkaniach, na które już teraz zapraszamy wszystkich chętnych rodziców, którzy opiekują się chorymi dziećmi. Pragniemy zaznaczyć, że rodzicom chorych dzieci należy się ogromny szacunek i słowa uznania, za wspaniałą i piękną pracę oraz wielkie serce, które wkładają w opiekę i wychowanie swoich największych Skarbów.

Jednocześnie informujemy, że kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 10.07.2017 roku o godz. 10:00
w sali M-GOPS przy ul. Podkockiej 3 (budynek Przychodni "Uśmiech Serca").

ZAPRASZAMY!

 

 

 

„Niekiedy to życie przypomina nieustający maraton.

Niekiedy to życie przypomina wyścig z czasem.

Niekiedy to życie przypomina nieustającą wspinaczkę.

Niekiedy to życie przypomina brutalną walkę.

Niekiedy to życie niczego nie przypomina…”

​"... Ale po częstokroć to życie jest drogą w stronę słońca,

łapaniem chwil szczęścia i dzieleniem się uśmiechem..."